"Wojny dorosłych - historie dzieci"

Zaczytany 9-latek poleca: „Wojny dorosłych – historie dzieci”

Dziś szczególny dzień. W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17.00 odśpiewaliśmy hymn i odmówiliśmy modlitwę. Jakiś pełen zadumy jest ten dzień i serce wyrywa się do  Warszawy, pierwszego domu Tymka i jego taty, a drugiego, choć równie ukochanego, dla mamy. Ale i w Gdańsku rozległy się przejmujące syreny. Pamiętamy…

Piszemy z pracownikami fundacji opiekującej się samotnymi Powstańcami. Tymek postanowił rozpocząć regularną korespondencję z jednym z Nich. Każdego miesiąca będą wymieniać się listami, opowiadać o swoich przeżyciach, pasjach i nadziejach. Ciekawi jeden drugiego. Czerpiący od siebie nawzajem. Spotkają się ze sobą przeszłość i przyszłość, starość i młodość, wspomnienia z marzeniami . Choć dzielą ich dwa pokolenia, łączy miłość do Polski i Warszawy.

Dziś nasz młody patriota chciałby podzielić się z Wami wyjątkową serią wydawniczą, która w piękny i wzruszający, a jednocześnie przystępny dla dziecka sposób przybliża temat wojny. Książki napisane prosto, bez patosu, przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej.

Seria rozpoczyna się od II wojny światowej i Holocaustu, następnie snuje historie o trudach czasów komunizmu, by w końcu przejść do losów współczesnych dziewczynek i chłopców, którzy wraz z rodzicami lub samotnie zmuszeni są uciekać z kraju ogarniętego wojną, spod spadających bomb i gróźb terrorystów.

Te książki dobrze jest czytać razem z dzieckiem, dużo jest bowiem pytań, niedowierzania, dziecięcej zadumy, której trzeba pomóc zrozumieć. Choć zrozumieć nie sposób.

Zajrzyjcie tu: Wydawnictwo Literatura

192

193

191

194

 

Oczywiście jesteśmy dziś po partyjce jednej z naszych ulubionych historycznych planszówek! Mali Powstańcy wydawnictwa Egmont to kapitalna gra o harcerskiej poczcie polowej w czasie Powstania Warszawskiego, mocno ją Wam polecamy, bo to świetne wprowadzenie dzieci w tematykę Powstania.

Młodzi harcerze przenosili meldunki i pocztę pomiędzy oddziałami powstańczymi, pomagając w ten sposób w walce z okupantem. W grze każdy z graczy przejmuje kontrolę nad zastępem takich harcerzy. Celem jest dostarczenie jak największej liczby rozkazów. Gracze rywalizują ze sobą o to, kto najszybciej dostarczy rozkaz na miejsce, jednak równocześnie muszą ze sobą współpracować. Jeśli rozkaz nie zostanie dostarczony na czas, oddziały powstańców mogą stracić poszczególne obiekty i dzielnice Warszawy. Wspaniała gra dla całej rodziny, przekazujemy Wam gorącą rekomendację Tymka! 🙂

 

0 Komentarzy

Zapraszamy do komentowania :)

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.