Musicie to zobaczyć!

Sopot na Patelni

Z czym kojarzy Wam się patelnia? Z kuchnią i smażeniem kotletów? Nic bardziej mylnego! Aby poznać prawdę, trzeba udać się do Sopotu. Bynajmniej, nie na rybkę czy schabowego 😉

Na malowniczym, zalesionym wzniesieniu, kilkaset metrów od brzegu morza, pomiędzy dwoma potokami rozpościera się najstarszy sopocki zabytek – skansen archeologiczny. To wczesnośredniowieczne grodzisko, zwane popularnie Górą Zamkową lub Patelnią właśnie, jest pozostałością po grodzie istniejącym w czasie od VIII do X w. Na szczycie wzgórza odtworzono jego zabudowania: bramę, chaty oraz palisadę (ogrodzenie z drewnianych pali), które  –  co ciekawe – zrekonstruowane zostały dokładnie w miejscach, w których odkryto ich pradawne ślady.

Dość powiedzieć, że sopockie grodzisko jest jednym z najstarszych i najsilniej pobudzających wyobraźnię miejsc historycznych w Trójmieście. Jak to zwykle w tego typu miejscach bywa, turystów przyciągają tu liczne, atrakcyjne wydarzenia i imprezy przenoszące uczestników do zamierzchłych czasów. Pewnie się domyślacie, że Tymek przekraczając bramę grodu poczuł się jak w siódmym niebie! Tym bardziej, że towarzyszyła mu najulubieńsza przyjaciółka – urocza, ciemnowłosa Białogłowa 😉 Czegóż może chcieć więcej najprawdziwszy rycerz?

Skansen znajdujący się przy ulicy Haffnera 63 jest niesamowitą atrakcją dla wielbicieli historii również dzięki nowoczesnemu pawilonowi, w którym wystawione zostały najcenniejsze zabytki archeologiczne opowiadające o dziejach Sopotu.

Nie jeden gród już zwiedziliśmy, nie jeden „wehikuł czasu” zabierał nas w średniowieczną podróż. Sopockie grodzisko długo na nas czekało, ale musimy to powiedzieć: jest to miłość od pierwszego wejrzenia! Wracać tu będziemy azali tak często, jak to możliwe i – zdecydowanie – miejsce to dopisujemy do naszej listy „musicie to zobaczyć” w Trójmieście.

Gdy planujecie wycieczkę do Sopotu zapewne oczyma wyobraźni spacerujecie już po Monciaku, mijając niezliczone kawiarnie, zwabieni głosem morza po chwili wchodzicie na Molo. I super. Ale mamy nadzieję, że odtąd tak, jak patelnia nie będzie kojarzyć Wam się tylko z kotletami, tak Trójmiasto zacznie pociągać Was również tym mniej znanym miejscem, którego chyba nie przedstawia żadna z tutejszych pocztówek. A cuda się przedziwne dzieją na tej Patelni! Festyny, pikniki, warsztaty, pokazy… Mieliśmy niesamowitą frajdę móc poznać wspaniałych pasjonatów z pracującej tu grupy rekonstrukcyjnej, którzy tym razem wprowadzili nas w świat średniowiecza. Kilka dni wcześniej podobno rozróbę zrobiły tu Wojska Napoleońskie, ścierając się z siłami brytyjsko-pruskimi po to, by następnego dnia ustąpić pola Słowianom zdradzającym tajniki swojej taktyki wojennej, rzemiosła i tradycji. Oszałamiające są też ich dalsze plany… I jak? Chyba nie trzeba Was dłużej przekonywać? 😉 Zapraszamy do Sopotu!

 

TO RÓWNIEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

4 Komentarzy

 • Asiula

  eeeej, ale tam fajnie!

  Czerwiec 20, 2018 - 7:04 am
  • Motorodzinka.pl

   Potwierdzamy! 😀

   Czerwiec 20, 2018 - 7:07 am
 • Lasota

  W imieniu stacjonującej na grodzisku drużyny Ulhednar dziękuję za tak pochlebną opinię i zapraszam ponownie!

  Odwiedzić można nas także on-line, zapraszamy na naszą stronę na fb: https://www.facebook.com/druzyna.ulfhednar/

  Rzeczywiście dzieje się i okazji do spotkania jest wiele! Zachęcamy do polubienia naszego fanpaga, aby nie przegapić kolejnej imprezy!
  Pozdrawiamy,
  Drużyna Ulfhednar.

  Czerwiec 21, 2018 - 12:54 pm
  • Motorodzinka.pl

   Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i już się meldujemy na kolejnej imprezie! Wszystkiego dobrego, do zobaczenia 🙂

   Czerwiec 21, 2018 - 1:20 pm

Zapraszamy do komentowania :)

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.