"Mirmiłku, nie desperuj!"

Pole, las, woda, wieś, nadszedł czas – miotło nieś!

Kajtek i Koko to dwóch skrajnie różniących się przyjaciół, bohaterów pasków komiksowych Janusza Christy. W sopockim grodzisku świętowaliśmy 60-lecie komiksu. Zabawa była przednia!

 

„Kajtek i Koko” to zdecydowanie najdłuższy polski serial komiksowy, który doczekał się publikacji blisko czterech tysięcy odcinków. Przez czternaście lat (1958–1972) każdego dnia ukazywał się na łamach gdańskiego dziennika „Wieczór Wybrzeża”, ciesząc się ogromną popularnością.

Janusz Christa zdobył sympatię zarówno młodszych, jak i starszych czytelników dzięki niezwykłemu poczuciu humoru i wielkiej pomysłowości. Przygody kultowych bohaterów do dziś są wzorem dla kolejnych pokoleń twórców fantasy. Autor genialnie łączył baśń, świat kosmosu z doskonałą techniką rysunku.

W swoich pełnych akcji przygodach Kajtek i Koko bawią kolejne pokolenia kryminalnymi zagadkami, które niesamowicie działają na wyobraźnię. Niezapomniani bohaterowie tak bardzo spodobali się fanom komiksu, że doczekali się swoich następców (a w sensie historycznym – przodków), równie znanych i uwielbianych: Kajka i Kokosza. Któż z nas ich nie pamięta z dzieciństwa? 🙂 Do dziś w codziennym użyciu w naszym domu funkcjonują takie zwroty, jak: Mirmiłku, nie desperuj!Na plasterki!  czy  Lelum polelum  😉

Jak już wiecie (pisaliśmy o tym TU), jesteśmy zagorzałymi fanami komiksu. Zwłaszcza Seweryn (od wczesnego dzieciństwa) i Tymek (od fazy prenatalnej :P). Dlatego nie mogliśmy przeoczyć udziału w prześwietnej imprezie, zorganizowanej przez sopockie Grodzisko z okazji 60-lecia komiksu „Kajtek i Koko” oraz 40-lecia „Gucka i Rocha” (dwa kultowe dzieła Janusza Christy). Wzięliśmy udział w rodzinnej grze terenowej, zdobywając pieczątki bohaterów „Kajka i Kokosza”, między innymi za strzelanie z łuku (tu przydały się tymkowe zajęcia z łucznictwa, które ma w szkole), rzucanie oszczepem, układanie mega puzzli i rozwiązanie quizu. Najbardziej oczekiwanym przez Tymka, naszego nieźle zapowiadającego się rysownika 😉 były warsztaty komiksowe, prowadzone przez cenionego rysownika, ilustratora i scenarzystę opowieści obrazkowych Wojciecha Olszówkę.

Pozwólcie, że zakończę moim ukochanym cytatem z Kajko i Kokosza.

Jaga: A teraz mówcie prawdę! Kto zjadł połowę miodu?
Kokosz: Ja wiem, lecz to moja słodka tajemnica…

 

TO RÓWNIEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

1 Komentarz

  • Agata Siemiątkowska

    Lelum polelum – ooooo, jak ja to pamiętam!!! :)))))

    Listopad 15, 2018 - 3:26 pm

Zapraszamy do komentowania :)

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.