Fajnie spędzony dzień jak zamek murowany!

Odkrywamy Kaszuby: Zamek w Bytowie

Gotycki Zamek krzyżacki w Bytowie znalazł się na prestiżowej liście „50 cudów Pomorza”. Krzyżacy pewnie tego nie przewidzieli, tym bardziej, że nie dane im było długo tu pomieszkać – ku wielkiej uciesze Tymka już w 1410 r. przepędziły ich wojska Władysława Jagiełły.

Zamek wzniesiono na początku XV w., jak na ówczesne czasy był to budynek imponująco solidny (mury o grubości 3 m) i nowoczesny – ze względu na specjalne kanały dźwiękowe umożliwiające wydawanie rozkazów na większą odległość. Ciekawostką jest, że był to jeden z najpóźniej zbudowanych zamków krzyżackich, a przy jego projektowaniu uwzględniono rozwój broni palnej.

Zbudowano go na planie prostokąta o wymiarach 49×70 m z kamieni eratycznych i cegły. W narożach powstały 3 okrągłe baszty (Młyńska, Różana oraz Polna) i jedna kwadratowa wieża od północy. Przy skrzydle północno-zachodnim postawiono trzypiętrowy, podpiwniczony dom mieszkalny należący do prokuratora krzyżackiego, po którym budynek przejęli książęta pomorscy.

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie i hotel. W muzeum można obejrzeć wystawę stałą poświęconą kulturze Kaszubów bytowskich. Wśród przebogatych zbiorów etnograficznych znajdziemy przykładowo drewnianą sokowirówkę i kolekcję sprytnych pułapek na myszy! 😀 W części historycznej możemy zwiedzić między innymi refektarz, komnatę prokuratora, kaplicę i dormitorium.

Wokół zamku i całego miasta rozciągają się ścieżki rowerowe (choć niestety tylko fragmentarycznie, ale dobre i to), z czego oczywiście chętnie skorzystaliśmy 🙂 Przyjeżdżając tu z Gdańska (trasa około 100 km, niewiele ponad godzinę jazdy) mieliśmy okazję przetestować nowy bagażnik dachowy z uchwytami rowerowymi marki Cruz Race. Sprawny i szybki montaż, aerodynamiczny kształt, niska cena i naprawdę satysfakcjonująca jakość. Polecamy!

Jeśli planujecie pobyt na Kaszubach, Bytów zdecydowanie zasługuje na uwagę. Poza zamkiem warto zobaczyć ryneczek, zabytkowe kamienice z XVIII i XIX w., most kolejowy z 1884 r. rozpostarty nad rzeką Boruji, wieżę – pozostałość po dawnym kościele św. Katarzyny, spichlerz itp. Słowem, jest tu co robić, a jeśli zabierzecie rowery, fajnie spędzony dzień jak zamek murowany! 😀

 

TO RÓWNIEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

0 Komentarzy

Zapraszamy do komentowania :)

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.