„Optymistyczny, inspirujący blog pisany przez rodzinę dla rodzin”

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Dla nas – rodziców, bezpieczeństwo dziecka to sprawa najwyższej wagi. Nie ma tu miejsca na żadne kompromisy. Jego życie i zdrowie chcemy chronić za wszelką cenę.

Zakup fotelika samochodowego jest jednym z pierwszych ważnych wyborów, jakich dokonujemy zostając rodzicami. Większość z nas długo wertuje fora internetowe i spędza niezliczone minuty w sklepach, szukając odpowiedzi na pytanie: który fotelik wybrać? Ogromna ilość modeli przyprawia o zawrót głowy. Często im dłużej szukamy tym mniej wiemy… Tymczasem jest kilka zasad, które mogą nam zdecydowanie ułatwić wybór. Przestrzegając ich możemy ograniczyć do minimum zagrożenia związane z przewożeniem dziecka samochodem. Zasady te sprawią, że podróżowanie z dzieckiem stanie się frajdą zamiast stresującą koniecznością, my natomiast poczujemy się pewnie i komfortowo zamiast martwić się czy aby na pewno nasze dziecko jest bezpieczne. Oto najważniejsze z nich:

1. Nigdy nie decydujmy się na kupno używanego fotelika.

Wiadomo, że zakup fotelika samochodowego to spory wydatek i możliwość zaoszczędzenia kilkuset złotych jest bardzo kusząca. Pamiętajmy jednak, że ta „oszczędność” wiąże się z ryzykiem zagrożenia życia i zdrowia dziecka. Jeśli nie znamy historii fotelika nigdy nie mamy pewności, że zadziała odpowiednio podczas wypadku. Nawet niewielkie jego uszkodzenia mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego dziecka. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie uszkodzenia widać gołym okiem. Ważne jest również to, iż nowsze modele mają lepsze zabezpieczenia, których nie stosowano w poprzednich latach, zdecydowanie nie warto więc oszczędzać na tej inwestycji, ryzyko jest zbyt duże.

2. Wybierając fotelik kierujemy się wagą, wzrostem i wiekiem dziecka.

Dziecięce foteliki samochodowe dzielą się na 5 grup wagowych:

 • grupy 0 i 0+
  Są to foteliki przeznaczone dla najmłodszych dzieci – od urodzenia do 9 kg oraz od urodzenia do 13 kg. Foteliki dla maluchów montujemy tyłem do kierunku jazdy, przy użyciu pasów samochodowych lub systemu Isofix. Czas użytkowania fotelików z tej grupy wynosi około 15 miesięcy. Fotelik wymieniamy na większy dopiero wtedy, gdy głowa dziecka wystaje powyżej jego górnej krawędzi.
 • grupa I – dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kg
  Foteliki te montujemy przy użyciu pasów samochodowych lub systemu Isofix. Warto wybrać model, który ma możliwość regulacji do pozycji leżącej. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania fotelika tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu dziecko jest najbardziej bezpieczne w razie wypadku lub awaryjnego hamowania. Fotelik mocowany w ten sposób ogranicza ryzyko urazu mniej więcej o 85 proc., podczas gdy fotelik zamontowany przodem do kierunku jazdy zmniejsza ryzyko o 50 proc. Specjaliści zalecają, by dzieci przynajmniej do 2 roku życia przewożone były w fotelikach zamontowanych w ten sposób. Kiedy linia oczu dziecka zacznie wystawać ponad górną krawędź oparcia fotelika, pora na zakup większego modelu.
 • grupa II – foteliki dla dzieci ważących od 15 do 25 kg
  Dziecko przypinane jest uprzężą fotelika, który z kolei montowany jest za pomocą pasów samochodowych lub systemu Isofix. Zwróćmy uwagę na to, czy jest możliwość regulowania pasów, dzięki czemu będziemy mogli dopasować ich położenie do rosnącego dziecka.
  Dziecko robi się zbyt duże na ten fotelik, gdy jego oczy znajdują się ponad oparciem.
 • grupa III –  od 22 do 36 kg
  Najczęściej spotykanymi modelami w tej grupie są foteliki, w których dziecko przypinane jest za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Nie powinny być zatem używane przez dzieci ważące mniej niż 15 kg oraz przed ukończeniem przez nie 4 roku życia. Najlepszym wyborem będzie model posiadający możliwość regulacji kąta odchylenia oparcia oraz regulacji wysokości zagłówka, tak by dostosować go do wzrostu rosnącego dziecka.

3. Fotelik musi być prawidłowo zamontowany i dobrze dobrany do naszego samochodu.

Fotelik nie może się kiwać i przesuwać, musi być zamontowany stabilnie. Pamiętajmy, że nie każdy model fotelika nadaje się do każdego auta! Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić na próbę który z fotelików branych przez nas pod uwagę trzyma się najsztywniej. Koniecznie zwróćmy też uwagę na to, czy pasy samochodowe odpowiadające za trzymanie fotelika są wystarczającej długości i prawidłowo naciągnięte.

4. Wybieramy fotelik, który dobrze wypadł w testach zderzeniowych.

To jedna z najważniejszych zasad. Testy te przeprowadzane są cyklicznie przez niezależne organizacje konsumenckie, takie jak ADAC, ANWB czy OEAMTC. W tzw. crashtestach oceniany jest poziom bezpieczeństwa każdego badanego modelu. Foteliki spełniające najwyższe normy otrzymują pięć gwiazdek, najsłabsze modele – tylko jedną.
W sieci można znaleźć rankingi najbardziej popularnych fotelików, zestawionych pod względem wyników, jakie otrzymały w testach zderzeniowych. Zdecydowanie wybierajmy te modele, które otrzymały co najmniej 4 gwiazdki.

5. Bierzmy pod uwagę wyłącznie modele, które posiadają homologację ECE.

To nic innego, jak potwierdzenie, że fotelik spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa. Certyfikat oznaczony symbolem ECE R44 dopuszcza dany model fotelika do sprzedaży, ale pamiętajmy, że przepisy wymagają jedynie, by spełnione zostały minimalne wymagania techniczne. Nie może być to zatem dla nas jedyna zasada, którą będziemy się kierować podejmując decyzję zakupu.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

0 Komentarzy

Zapraszamy do komentowania :)

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.