Tu bije serce Gdańska!

Centrum Hewelianum: nauka nie jest nudna!

Malownicze miejsce w sercu Gdańska, gdzie nowoczesność harmonijnie łączy się z przeszłością, a nauka i technika, jak nigdzie indziej, pobudzają wyobraźnię!

 

Centrum Nauki Hewelianum, znajdujące się na terenie dawnego fortu Góry Gradowej, to połączenie historii z nowoczesnymi i interaktywnymi wystawami. Jest to również najlepszy punkt widokowy na panoramę Gdańska. Na szczycie wzgórza w 2000 roku ustawiono wielki pomnik – Krzyż Milenijny, pamiątkę dwutysiąclecia chrześcijaństwa i tysiąclecia Gdańska.

Góra Gradowa jest północnym krańcem historycznego Grodziska. Pierwsza pisemna wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1385 roku. Góra Gajowa (nazywana Gradową od roku 1519) była własnością Zakonu Krzyżackiego, umiejscowioną przy drodze prowadzącej z zachodu do Głównego Miasta. Od początku XVI do XIX wieku była uznawana przez historyków pomorskich za miejsce, na którym znajdował się najstarszy gród gdański — to stąd Gdańsk osadniczy brał swój początek. Również dziś Grodzisko wskazuje się jako pierwotne miejsce rozwoju Gdańska od początku X wieku. Budowę Bastionu rozpoczęto w 1655 roku, według projektu gdańskiego architekta Jana Strakowskiego. Ufortyfikowane wzgórze miało za zadanie chronić miasto od zachodu.

Jeden z obiektów militarnych na Górze Gradowej

Wystawa Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk

Na przestrzeni dziejów wzgórze było świadkiem ważnych dla miasta i kraju wydarzeń historycznych. To tu w 1807 roku oblegające Gdańsk wojska francuskie zmusiły pruskie dowództwo twierdzy do kapitulacji. Wydarzenia z tego okresu mieliśmy niesamowitą przyjemność podejrzeć podczas uroczystych obchodów 10. urodzin Centrum Hewelianum, dzięki grupie rekonstrukcji historycznej Garnizon Gdańsk, która w XIX-wiecznych mundurach żołnierzy pruskich i francuskich, ku uciesze Tymka, toczyła „huczne” pojedynki 😉 Chcecie zobaczyć jak bardzo było wystrzałowo? – zajrzyjcie TU!

Ale Hewelianum to nie tylko historia. W odrestaurowanych obiektach pofortecznych można zwiedzić nowoczesne ekspozycje naukowe: Z energią! (fizyka), Wehikuł Czasu – Zabawy z Historią, Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk (historia), Łamigłówka (matematyka), Dookoła Świata (geografia) oraz inspirowane twórczością Jana Brzechwy Laboratorium Pana Kleksa.

Nie brakuje też w Centrum niekonwencjonalnych zajęć edukacyjnych. Samodzielne eksperymenty i doświadczenia, sprawdzanie „jak to działa” w praktyce, szukanie odpowiedzi na pytania: jak powstaje diament? skąd wiadomo, że Ziemia jest okrągła? jak zbudować igloo?  – to tylko niektóre z zagadnień, które można tu odkryć. Zwiedzając stałe wystawy wędrujemy też przez wszystkie kontynenty świata, dowiadujemy się jak powstaje fala dźwiękowa, co to jest milion i jak zbudowany jest Układ Słoneczny. Tu nie ma miejsca na nudy!

Wystawa Z_energią

Ciekawostką jest, że w Centrum trwa budowa wielkiego Planetarium, które, jako jedyna tego rodzaju placówka w kraju, będzie w całości zlokalizowane pod ziemią! Trzykondygnacyjny obiekt zostanie wybudowany we wnętrzu istniejącego wału ziemnego, a zakończenie jego budowy planowane jest na rok 2020. Już nie możemy się doczekać! 🙂

 

TO RÓWNIEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

0 Komentarzy

Zapraszamy do komentowania :)

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.